Så er bogen endeligt kommet.
Den har været ventet i et stykke tid og det er en milepæl der endeligt bliver synlig til stor fornøjelse.
Det smukke glasmosaik billede af Christofferus, som er lavet af Peter Brandes, og som beboerne i øvrigt nyder i dagligdagen er en smuk forside på bogen.
Det kunstneriske og kreative er en integreret del af arbejdet med det hele menneske på Hadruplund, der har et særligt fokus på både krop, sind og ånd.
Hadruplund er et bo- og aktivitetstilbud, hvor værdibevidsthed er i højsædet, og hvor bæredygtighed er en central værdi.
Bogen fungerer som en introduktion til Hadruplund og den antroposofiske tilgang samt helsepædagogiske og socialterapeutiske metoder. Hadruplund stræber efter at være på forkant med udviklingen, og bogen introducerer derfor også andre tilgange og metoder, såsom neuropædagogik, autismepædagogik, relationel pædagogik samt Low Arousal (LA) og LA2U.
Bogen anvendes blandt andet i forbindelse med ansættelser på Hadruplund og den kompetenceudvikling, der er en del af ansættelsen. Desuden kan den bruges som opslagsværk og er nem at læse og forstå.
Bogen kan købes for 149 kr og beløbet går til Hadruplunds støtteforening.
Kategorier: SIDSTE NYT